لمینت یا ونیز روکشی نازک و همرنگ دندان است که به منظور زیبایی لبخند انجام میشود.هنگامی که لمینت روی دندان قرار میگیرد سبب تغییر شکل،اندازه،رنگ و حتی طول دندان به شکل دلخواه میشود.لمینت ها علاوه بر اینکه از نظر زیبایی اهمیت دارند دارای مزایای دیگری نیز هستند.برای مثال لمینت دندان در مقایسه با مینای دندان مستحکم تر و مقاوم تر است.همچنین لمینت دندان با پوشاندن ناهمترازی ها و عیوب دندان ، دندان ها را مرتب و یکنواخت جلوه میدهد.

لمینت دندان  معمولا از مواد چینی و یا مواد کامپوزیتی و رزین ها ساخته میشوند.لمینت هایی که از جنس چینی هستند  و نسبت به لمینت های از جنس رزین و کامپوزیت طبیعی تر جلوه میدهند و در برابر لکه ها مقاوم تر هستند

 

انواع لمینت دندان در تهران

لمینت ها در دونوع کامپوزیتی و سرامیکی موجود میباشند. لمینت های کامپوزیتی چون چون ضخامت کمتری دارند،تنوع در رنگ و همچنین عدم نیاز به تراش دندان محبوبیت بیشتری دارند. محاسن لمینت های کامپوزیتی به اینجا ختم نمیشود و اصلاح طرح لبخند و فرمدهی آن از مزایای لمینت دندان کامپوزیتی است.

لمینت های سرامیکی که نوع دیگری از لمینت ها به شمار میروند چون قیمتی بالاتری نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارند ، طرفداران کمتری نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارند. البته نباید از این بگذریم که کیفیت و ماندگاری بالای لمینت های سرامیکی بسیار قابل توجه است. شایان ذکر است لمینت های سرامیکی در لابراتوار ها ساخته میشوند و از نظر جنس و شفافیت تنوع بیشتری دارند.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده نمونه کار های کلینیک ما کلیک کنید

مزایای لمینت دندان

  • زیبایی

عده ی بسیاری از افرادی که به دنبال لمینت کردن دندان هایشان هستند پیش از هرچیزی به زیبایی و جلوه دندان هایشان فکر میکنند. زیبایی و جلوه دادن به لبخند فقط یکی از مزایای لمینت کردن دندان هاست. لمینت دندان رنگی سفید ، طبیعی ، شفاف و جذاب به دندان ها میدهد.

  • محافظ دندان ها

لمینت دندان ها روکش های محافظی هستند که از دندان های شما در برابر پوسیدگی و شکستگی مراقبت میکنند. لمینت های دندان در حقیقت از مینای دندان های شما مستحکم تر هستند و میتوانند به این طریق عمر مفید دندان های شما را افزایش دهند. در صورتی که از دندان ها و لمینت روی آنها به درستی مراقبت کنید،حداقل پانزده سال میتوانید از لمینت های دندان هایتان استفاده کنید.

  • نگهداری راحت

ممکن است با خواندن قسمت قبلی این سوال در ذهن تان ایجاد شود که منظور از مراقبت صحیح از لمینت چیست؟؟

در پاسخ به این سوال باید گفت ، لمینت کردن دندان ها به معنای ایمن شدن دندان هایتان به صورت تضمینی در برابر پوسیدگی نیست. مساله ای که باید به آن توجه شود این است که همانند دندان های معمولی، دندان های لمینت شده نیز باید تمیز شوند. دو مرتبه مسواک روزانه و یک مرتبه کشیدن نخ دندان هم دندان هایتان را از پوسیدگی حفظ میکند و هم لمینت های ارزشمند دندان هایتان را تمیز و سالم نگه میدارد..

  • لمینت ، روشی برای همه

یکی از مواردی که جذابیت این روش زیبایی دندان ها را دو چندان کرده است ، قابلیت استفاده آن برای همه است .

لمینت برای افرادی که به دلایلی همچو

  • شکستگی و خوردشدگی
  • فاصله دار بودن
  • تغییر رنگ

از دندان هایشان ناراضی هستند مناسب است. قابل ذکر است که لمینت دندان در مواردی میتواند جایگزین ارتودنسی شود . از آنجایی که ارتودنسی زمان زیادی نیاز دارد و همچنین در طول درمان درد را نیز برای بیمار در پی دارد ، در صورتی که پر کردن فاصله میان دندان ها به وسیله  لمینت ممکن باشد این روش میتواند مورد استقبال قرار بگیرد.

معایب لمینت دندان

همانقدر که در باب محاسن و مزایای لمینت دندان صحبت کردیم باید در مورد معایب آن نیز بگوییم. توجه به این معایب و مشورت گرفتن از متخصصین کارکشته و دندان پزشکان مطرح تهران میتواند به شما در انتخاب بهترین روش یاری دهد.

جهت دریافت مشاوره از دندان پزشکان با تجربه ما کلیک کنید

اصلی ترین عیب لمینت دندان این است که روشی بازگشت ناپذیر است. بعد از نصب لمینت نمیتوانید پشیمان شوید تصمیم به کندن آن بگیرید!!

لمینت دندان ها نسبت به نصب کامپوزیت ها گران قیمت تر هستند و همچینین در صورتی که لمینت دندان به هر دلیلی بشکند یا ترک بخورد دیگر قابل تعمیر نیست…

مینا های دندان در روش لمینت برداشته میشوند از این رو ممکن است دندان هایتان نسبت به سرما و گرما حساس تر شوند.

اگر عادت دارید که دندان هایتان را روی هم بفشارید و یا بسایید باید اول این عادت خود را ترک نمایید بعد نسبت به لمینت کردن دندان هایتان اقدام کنید. این عادت میتواند کل هزینه های شما را به باد دهد.

عوارض لمینت دندان

حساس شدن دندان ها یکی از اصلی ترین عوارض لمینت کردن دندان ها است. در مواردی نیز لمینت کردن دندان ها التهاب لثه را در پی دارد . خطر آسیب رسیدن به پالپ دندان نیز از مواردی است که ممکن است پس از لمینت کردن دندان به سراغ شما بیاید.

سوالات متداول

آیا لمینت دندان درد دارد؟

طی فرآیند نصب لمینت دندان مقداری سوزش و حساسیت کاملاً طبیعی است.

هزینه نصب لمینت چقدر است؟

هزینه نصب لمینت به طور دقیق قابل بیان نیست و به عواملی مانند نوع لمینت ، هزینه لابراتوار ، تعداد دندان ها و .. بستگی دارد.

آیا امکان شکستگی لمینت وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم ، لمینت برای افرادی که رژیم غذایی معمولی دارند مناسب است و فشار معمولی بر روی آنها مشکلی در لمینت دندان ایجاد نمیکند. اما توصیه اکید میشود با دندان لمینت شده خوراکی های سفت مانند آب نبات و .. نجوید.

دلیل رایج لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان معمولا به منظور زیبایی و اصلاح طرح لبخند انجام میشود.

آیا لمینت دندان با دندان قروچه آسیب میبیند؟

حتما در رابطه با این موضوع با پزشک متخصص خود صحبت کنید تا در صورت لزوم محافظ دندان توسط پزشک برای شما تجویز شود