لبخندی زیبا با ترمیم دندان: راهنمایی برای انتخاب بهترین روش ترمیم دندان

دندانپزشکان برای تشخیص پوسیدگی و نیاز به ترمیم دندان از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. اولین روش، معاینه ظاهری دندان است. تغییر رنگ برخی از نقاط دندان ممکن است نشانگر پوسیدگی باشد، اما نه همه تغییرات رنگی به معنای پوسیدگی هستند. برای پیدا کردن پوسیدگی احتمالی، دندانپزشک از اکسپلورر استفاده می‌کند. این وسیله فلزی نوک تیز، بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد و اگر مینای دندان سالم باشد، فشار این وسیله را تحمل می‌کند. اما اگر دندان پوسیده باشد، مینای دندان نرم تر است و اکسپلورر به آن چسبیده ولی این روش تنها به تشخیص پوسیدگی کمک می‌کند و نمی‌تواند نیاز به ترمیم دندان را تعیین کند.

روش دیگری که برای تشخیص پوسیدگی استفاده می‌شود، تصویربرداری با اشعه ایکس است. با استفاده از این روش، عکسی از دندان گرفته می‌شود که می‌تواند پوسیدگی‌های دندانی را نشان دهد.

در صورتی که دندان نیاز به ترمیم داشته باشد، روش‌های مختلفی برای ترمیم دندان وجود دارد. یکی از این روش‌ها، ترمیم با آمالگام است. آمالگام، آلیاژی از جیوه، نقره، قلع، روی و مس است که به دلیل استحکام و طول عمر بالایی که دارد، در گذشته بیشتر استفاده می‌شد. اما امروزه به دلیل توجه بیشتر به مسایل زیبایی، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی در ترمیم‌های زیر لثه که خونریزی دارد همچنان انتخاب اول می‌باشد.

روش دیگری که در ترمیم دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد، ترمیم با کامپوزیت است. کامپوزیت، از محبوب ترین گزینه‌ها در انواع روش‌های ترمیمی دندان، به خصوص در ترمیم زیبایی دندان جلو، می‌باشد. این مواد از رزین‌های ترکیبی تولید شده‌اند و رنگی مشابه با رنگ دندان‌های شما دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *